На якому терміні роблять амніоцентез: оптимальний час для процедури

Сучасні методи пренатальної діагностики дозволяють визначити наявність чи відсутність небезпечних генетичних захворювань у плода. Один із таких методів – амніоцентез. Але на якому терміні вагітності цю процедуру зазвичай виконують?

Амніоцентез – це медична процедура, за якої з амніотичної рідини забирається невелика кількість клітин, щоб провести дослідження на наявність хромосомних аномалій у плода. Це можуть бути такі захворювання, як синдром Дауна, синдром Едвардса, синдром Патау та деякі інші. Амніоцентез може також допомогти дізнатися стать дитини і визначити вік вагітності точніше.

Процедура амніоцентезу зазвичай проводиться із 15 по 20 тиждень вагітності. На цьому терміні плід досить розвинений, щоб можна було отримати достатньо клітин для аналізу, але ще недостатньо розвинений, щоб ризик для нього був значним.

На якому терміні роблять амніоцентез
Термін вагітностіТермін проведення амніоцентезу
12-14 тижнівНайраніший термін, на якому можна проводити амніоцентез. У цьому терміні рівень ризику для дитини мінімальний. Точність результату висока.
15-18 тижнівНа цьому терміні вже можна визначити генетичні аномалії, якщо вони є. Ризики виникають, проте вони все ще низькі.
19-24 тижніЯкщо амніоцентез не було виконано раніше, то цьому терміні його також можна провести. Однак ризики зростають, особливо пов'язані з викиднями та передчасними пологами.

Амніоцентез у більшості випадків проводиться на термін 16-19 тижнів вагітності. Проте за підозри розвитку захворювань генетичного характеру чи пороках розвитку, процедуру можуть призначити і ранніх термінах вагітності.

На якому терміні вагітності можна проводити амніоцентез?

Процедура є пункцією амніотичної оболонки з метою отримання зразка навколоплідних вод для подальшого вивчення. Як правило, цю процедуру проводять без знеболювання на термін вагітності. 16-19 тижнів. Саме в цей проміжок часу процедура є досить інформативною та найменш небезпечною.

Що є показанням для виконання амніоцентезу?

Показання Амніоредукція (при багатоводді). Інтраамніальне введення препаратів для переривання вагітності у другому триместрі. Оцінка стану плода у другому та третьому триместрах вагітності (ступінь тяжкості гемолітичної хвороби, зрілість сурфактантів легень, діагностика внутрішньоутробних інфекцій).

Який ризик амніоцентезу?

Які ризики під час проведення амніоцентезу? Приблизно у 1 із 100 жінок (1%) відбувається переривання вагітності після проведення амніоцентезу.. Причини цього остаточно невідомі. Однак 99 зі 100 вагітностей (99%) виношуються нормально.

Хто призначає амніоцентез?

Амніоцентез проводиться акушером-гінекологом в операційній. Перед операцією за допомогою ультразвукового дослідження визначається положення плаценти для того, щоб під час проколу плодового міхура її не зашкодити.